а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштипне

оштипнат; поштипни, поштипнете; поштипнав, поштипнаа; поштипнат; (ќе) поштипнев, (ќе) поштипнеа; (ќе) поштипнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Штипне малку, еднократно, еднаш.
Англиски: pinch Албански: pickoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Тој го поштипна детето.
2. (се поштипне) Се штипне малку, еднаш.
Англиски: pinch Албански: pickoj
Примери:
Се поштипнав за образот.