а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштенски

поштенски
Вид збор: Придавка
Ранг: 9883
1. Што се однесува на пошта; што и припаѓа на поштата.
Англиски: postal
Примери:
поштенска марка
поштенски жиг
поштенско сандаче
2. Што работи во пошта.
Англиски: postal
Примери:
поштенска службеничка