а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштеда

мн. поштеди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40060
1. Заштита на некого, имање обѕир.
Англиски: consideration Албански: kursej, mbroj
Примери:
Работел сѐ и сешто без поштеда.
2. Привремено ослободување од работна обврска поради болест.
Англиски: exemption Албански: lirim i pëkohshëm nga puna
Примери:
Тој не беше способен за работа, но поштеда не прифати.