а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пошта

мн. пошти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3367
1. Установа која се занимава со пренос на разновидни пратки.
Англиски: mail Албански: posta
Примери:
Дирекција на поштата.
2. Зградата во која е сместена таква установа.
Англиски: postal office Албански: posta
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ќе се најдеме пред поштата.
3. Пратки што се праќаат преку таква установа.
Англиски: shipment Албански: postë
Примери:
Ја прочитав денешната пошта.