а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштарина

мн. поштарини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37392
Такса за поштенски услуги.
Англиски: postage
Примери:
Ослободен од поштарина.
Поштарината е платена.