а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пошлапа

пошлапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Шлапа, цапа малку, некое време (на пример во кал).
Англиски: splash
Примери:
Девојчето пошлапа во калта.
2. Шлапа малку, кратко време.
Англиски: splash
Изведенки
пошлапка св.
пошлапкаат
дем.