а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пошлака

пошлакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плеска, плуска малку со рацете.
Англиски: slap
2. Плеска малку со вода.
Англиски: splash
3. (се пошлака) Се шлака малку, некое време.
Англиски: slap