а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

почва

мн. почви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2945
1. Површински слој на земјата во кој се развива животот и растенијата.
Англиски: soil Албански: truall, tokë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Состав на почвата.
Обработлива почва.
2. основа, база
Англиски: base Албански: bazë. themel
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си подготвиле добра почва за акција.