а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поуздан

поузданиот
Вид збор: Придавка
Врз што некој може да се поткрепи.
Англиски: reliable Српски: поуздан
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
поуздани сојузници
Изведенки
поузданост ж.