а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поублажи

поублажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. пооблагне
Англиски: warm up Албански: zbus, ëmbëlsoj
2. Ублажи малку, донекаде.
Албански: zbus pak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некои места треба да ги поублажиш.
3. (се поублажи) Се ублажи малку, донекаде.
Англиски: diminish Албански: zbus, pakësoj
Примери:
Болките како да му се поиблажија.
Изведенки
1. (се) поублажува несв.
(се) поублажуваат
2. поублажување ср.
глаг. им.