а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потчини

потчинат; потчинел; потчинат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6710
1. Стави под своја власт, освои, покори.
Англиски: conquer Албански: nënshtroj
Примери:
Сојузниците ја потчинија територијата што ја контролираше непријателот.
2. Стави под туѓо влијание.
Англиски: subjugate Албански: nënshtroj
Примери:
Тој го потчини својот интерес на нивните барања.
Таа премногу се потчинува на неговите желби.
3. Прими туѓа власт, раководење и влијание.
Англиски: subdue Албански: nënshtroj
Примери:
Му се потчини на раководителот.
Изведенки
1. потчинува несв.
(се) потчинуваат
2. потчинување ср.
глаг. им.