а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потури

потурат; потурил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12403
1. Полие, истури (обично вода) некому да се измие.
Англиски: pour Албански: qes, shtij
Примери:
Потури ми вода да си ги измијам рацете.
2. Истури пепел во знак на жалост или негодување.
Албански: qes, fus
Примери:
Го потурил со пепел.
3. (се потури) се полие
Англиски: splash Албански: lagem, njollosem
Примери:
Ќе се потуриш со манџата.