а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потслон

мн. потслони
Вид збор: Именка, машки род
1. покриено место, покрив над глава
Англиски: shelter
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Фати невреме големо, а немаше нигде потслон.
2. прибежиште
Англиски: asylum
Примери:
Нашле потслон кај некој добар човек.