а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потполошка

мн. потполошки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15798
1. Полска птица од семејството на еребиците, најмала од тој вид.
Латински: Coturnix communis Англиски: quail Албански: thëllëzë
Употреба: Зоологија
2. осатка
Латински: Hordeum murinum Англиски: wall barley Албански: lloj gruri kokërrimë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор