а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потполно

Вид збор: Прилог
Ранг: 1482
целосно, комплетно, сосема, до крај
Англиски: completely Српски: потпуно
Примери:
Јавноста има право потполно да се сомнева.
Изведенки
потполност ж.
целосност