а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потполнка

мн. потполнки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53142
1. Памучни влошки за потполнување на рамењата.
Англиски: shoulder pad
2. Нешто што служи за потполнување.
Англиски: pad
Примери:
Редиците ставаат старци за потполнки.