а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потполни

потполнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50212
1. Направи нешто да биде полно, сосема исполни некоја празнина, наполни докрај.
Англиски: fill in Албански: mbush, plotësoj
Примери:
Веднаш ја потполни дупката во ѕидот.
2. Дополни нешто, додаде конт тоа што се има.
Англиски: complete Албански: plotësoj, kompletoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги потполни своите знаења.
Изведенки
1. потполнува несв.
потполнуваат
2. потполнување ср.
глаг. им.