а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потполковник

мн. потполковници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30588
Офицерски чин во некои војски меѓу мајор и полковник; лице што го носи тој чин.
Англиски: lieutenant colonel
Употреба: Воен термин
Изведенки
потполковнички прид.
потполковничкиот