а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потплетува

потплетуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. потплете
Англиски: knit Албански: thurr
2. Плете малку, одвреме-навреме.
Англиски: knit Албански: thurr kohë pas kohe
Примери:
Секоја зима потплетуваше по некое шалче.
Изведенки
потплетување ср.
глаг. им.