а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потплете

потплетат; потплети, потплетете; потплетов, потплетоа; потплетел; (ќе) потплетев, (ќе) потплетеа; (ќе) потплетел; потплетен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40052
Сплете малку одоздола.
Примери:
Таа му ги потплете чорапите.