а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потплати

потплатат; потплатен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39270
1. Поткупи, подмити некого.
Англиски: bribe Албански: mitoj, blej me ryshfet
Примери:
Тој ги потплатил сведоците.
2. Стави астар, постави.
Албански: vë astar
Примери:
Остана уште да се потплати палтото.
Изведенки
1. потплаќа несв.
потплаќаат
Пример: Не бев од привилегираните затвореници кои ја потплаќаат управата.
2. потплатува несв.
потплатуваат
3. потплаќање ср.
мн. потплаќања
глаг. им.
4. потплатување ср.
глаг. им.