а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потплакне

потплакнат
Вид збор: Глагол, свршен
Плакне малку.
Англиски: rinse
Примери:
Ги потплакна алиштата.
Изведенки
1. потплакнува несв.
потплакнуваат
2. потплакнување ср.
глаг. им.