а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпис

мн. потписи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3216
1. Име и презиме напишано своерачно.
Англиски: signature Албански: firmë, nënshkrim
Употреба: Правда
Примери:
нечитлив потпис
своерачен потпис
2. потпишување, ставање потпис
Англиски: signing Албански: firmë, nënshkrim
Употреба: Административен термин
Примери:
Секретарката ги донесе актите за потпис.