а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потписник

мн. потписници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22551
Тој што ставил потпис на некаков документ, што се обврзал за нешто со својот потпис.
Англиски: signatory
Употреба: Правда
Примери:
Pоследен потписник на таа наредба е министерот.
Изведенки
потписничка ж.
мн. потписнички