а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпирач

мн. потпирачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14159
1. Предмет со кој се потпира нешто.
Англиски: buttress Албански: mbështetës
Примери:
Столбовите се прицврстуваат со потпирачи од дрво или од бетон.
Во паркот имаше само тенки дрвје, лошо фатени, со потпирачи одоздола.
2. Дел од мебел што служи за потпирање про седење.
Англиски: backrest Албански: mbështetëse
Примери:
Се фати за потпирачот од столот за да се задржи.
Го обеси палтото на потпирачот од столот.