а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпивне

потпивнат; потпивни, потпивнете; потпивнав, потпивнаа; потпивнал; потпивнат; (ќе) потпивнев, (ќе) потпивнеа; (ќе) потпивнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31142
Испие малку.
Англиски: drink
Примери:
Потпивнаа од ракијата и пак продолжија со разговорот.
Непознати и брадосани ликови, паравојска, со качулки на глава, цигари во раце и пушки на рамото (а веројатно и потпивнати), шетаат по местото каде што падна авионот.
Изведенки
1. потпивнува несв.
потпивнуваат
2. потпивнување ср.
глаг. им.