а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпече

потпечат; потпечи, потпечете; потпеков, потпекоа; потпекол; потпекле; (ќе) потпечев, (ќе) потпечеа; (ќе) потпечел; потпечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16821
1. Испече во мала мера (обично одозгора, по површината).
Албански: pjek pak
Примери:
Ширденот беше сварен, дури и потпечен.
2. (се потпече) Се испече во мала мера.
Албански: piqet pak
Примери:
Покрај жарта нареди неколку суви пиперки да се потпечат од страните.
Изведенки
1. потпекува несв.
се) потпекуваат
2. потпекување ср.
глаг. им.
3. потпечува несв.
(се) потпечуваат
4. потпечување ср.
глаг. им.