а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткуси

поткусат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48798
1. Скуси, скрати одоздола; направи малку покусо, пократки.
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Примери:
Шивачот му ги поткуси панталоните.
2. Скрати, скуси малку нешто (плата, надомест).
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој му поткуси од платата.
3. (се поткуси) Изгуби сила.
Англиски: weaken Албански: ligështohem, shkurtohem
Примери:
Пламчето во огнот се поткуси.
Му се поткусија нозете.
Изведенки
1. поткусува несв.
поткусуваат
2. поткусување ср.
глаг. им.