а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткуп

(едн.) поткупот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18650
Пари, привилегија или финансиски надомест што се дава на лице што е на функција за да заврши некоја нечесна работа.
Англиски: bribery Албански: mitosje
Употреба: Економија , Правда
Примери:
Поткупот и корупцијата се главни проблеми на земјите во транзиција.