а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткупувач

мн. поткупувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што поткупува некого.
Англиски: briber
Употреба: Правда
Примери:
Секогаш има поткупувачи и поткупени.
Тоа стана синоним за поткупувачите на суетите.