а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткупи

поткупат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16433
Даде поткуп, подмити.
Англиски: bribe Албански: mitos, ryshfet
Употреба: Економија , Правда
Примери:
Се обиде, но не можеше да ме поткупи.
Изведенки
1. поткупува несв.
поткупуваат
2. поткупување ср.
глаг. им.