а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткупен

поткупени
Вид збор: Придавка
Ранг: 29105
Што прима поткуп, што е подмитлив.
Англиски: bribed
Употреба: Правда
Примери:
Поткупен судија.
Изведенки
поткупениот м.
Спротивно од поткупувач.