а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткрши

поткршат; поткршил; поткршен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19637
1. Скрши одоздоле.
Англиски: break Албански: thyej
Примери:
Тој ги поткрши сувите гранки на дрвцето.
2. Скрши малку врв од нешто; одлушне малку.
Албански: thyej majen
Примери:
При пишувањето го поткршив моливот.
3. (се поткрши) Се скрши малку, се оштети малку со откршување.
Албански: thyej pak
Примери:
Од ударот чашата се поткрши.
Изведенки
1. поткршува несв.
поткршуваат
2. поткршување ср.
глаг. им.