а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткровје

мн. поткровја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12340
1. Стан под покривот на куќа или зграда.
Англиски: attic Албански: nënkulm
Употреба: Архитектура и градба
2. Просторија под покривот на куќата.
Англиски: attic Албански: nënkulm
Употреба: Архитектура и градба