а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткривне

поткривнуват; поткривнувал; поткривнувајќи
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38965
Што криви малку.
Англиски: lame
Примери:
Коњот парадираше, поткривнувајќи или галопирајќи околу нас.
Изведенки
1. поткривнува несв.
поткривнуваат
2. поткривнување ср.
глаг. им.