а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткрепа

(едн.) поткрепата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7315
1. помош, поддршка, потпора
Англиски: support Албански: ndihmë, përkrahje
Примери:
Ги изгледа присутните, барајќи поткрепа од нив за своето мислење.
Материјална поткрепа.
Финансиска поткрепа.
2. потврда, потврдување
Англиски: confirmation Албански: konfirmim
Примери:
За тоа имаме историска поткрепа во записите.