а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткрене

поткренат; поткрени, поткренете; поткренав, поткренаа; поткренал; поткренат; поткренев, поткренеа; поткренел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2526
1. Крене, подигне малку.
Англиски: raise Албански: ngrit
Примери:
Тој ја поткрена ногавицата и му ја покажа лузната.
2. Оправи, врати сила, здравје некому.
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Примери:
Појадокот малку го поткрена.
3. (се поткрене) Се подигне малку.
Англиски: lift Албански: ngritet
Примери:
Се поткрена малце на колена.
4. (се поткрене) Се оправи, оздрави, закрепне малку по болест.
Англиски: heal Албански: shërohet
Примери:
Се поткрена малку од болеста.
5. (се поткрене) Закрепне малку материјално.
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Примери:
Фирмата беше скоро пропадната и дури сега се поткренаа.
Изведенки
1. поткренува несв.
(се) поткренуваат
2. поткренување ср.