а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткрева

поткреваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2696
крева малку
Англиски: lift
Примери:
Мене тоа секогаш ме поткрева, ми принесува пред очи ведрина.
Изведенки
поткревање ср.
глаг. им.