а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткрадне

поткрадне, поткраднат; поткрадни, поткраднете; поткраднав, поткраднаа; поткраднал; поткрадната; поткраднев, поткраднеа; поткраднел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потајно присвои нешто туѓо.
Англиски: steal Албански: vjedh, grabis
Примери:
Поткраднале ситни работи по чаршијата.
2. (се поткрадне) Се приближи, се вовре скришно, потајно.
Англиски: sneak Албански: përvidhem
Примери:
Тие тивко се поткраднаа до куќата.
3. (се поткрадне) Направи, не забележи грешка од невнимание.
Англиски: sneak Албански: përvidhet
Примери:
Во текстот ми се поткраднале неколку грешки.
Изведенки
1. поткраднува несв.
(се) поткраднуваат
2. поткраднување ср.
глаг. им.