а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткраде

поткрадат; поткради, поткрадете; поткрадов, поткрадоа; поткрал; (ќе) поткрадев, (ќе) поткрадеа; (ќе) поткрадел; поткраден
Вид збор: Глагол, свршен
1. поткрадне
Англиски: steal Албански: vjedh
2. (се поткраде) се поткрадне
Англиски: steal Албански: vjedh
Изведенки
1. поткрадува несв.
поткрадуваат
Пример: Како клиент на разни сервисни услуги секојдневно сте поткрадувани.
2. поткрадување ср.
глаг. им.