а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткошула

мн. поткошули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27468
Вид долна облека што се носи под кошулата.
Англиски: undershirt
Примери:
Зиме носеше дебела фланелска поткошула за да му биде потопло.