а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткопа

поткопаат; поткопал; поткопан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11515
1. Со копање направи дупка од долната страна, под нешто.
Англиски: dig under Албански: grryej, gërmoj
Примери:
Ќе треба тука да го поткопаме ѕидот.
2. Подрие одоздола, од долната страна.
Англиски: undermine Албански: grryej nën
Примери:
Реката го поткопала мостот.
3. Наштети некому, подрие основа на нешто за да го урне.
Англиски: undermine Албански: grryej nën, minoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со тоа се злоупотребува слободата на изразување и се поткопуваат демократските вредности.
Тоа му го поткопа здравјето.
Изведенки
1. поткопува несв.
поткопуваат
2. поткопување ср.
глаг. им.