а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткомисија

мн. поткомисии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40982
Дел од поголема комисија, изделен заради некоја посебна цел, задача.
Англиски: subcommission
Употреба: Административен термин
Примери:
Поткомисија за меѓуетнички односи.