а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потколеница

мн. потколеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23654
1. Дел од ногата од коленото до скочниот зглоб.
Англиски: lower leg Албански: kërci
Употреба: Анатомија
Примери:
При вежбањето мускулите на потколеницата се затегнуваат.
Свинска потколеница.
2. подвеска
Албански: nën gjuj