а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткожури

(се) поткожурат
Вид збор: Глагол, свршен
За кожа - се набабри, отече.
Англиски: swell
Примери:
Прстите ми се поткожурија.
Изведенки
1. поткожурува несв.
(се) поткожуруваат
2. поткожурување ср.
глаг. им.