а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткожен

поткожни
Вид збор: Придавка
Ранг: 30359
1. Што е под кожата.
Употреба: Медицина
Примери:
поткожен чир
поткожно ткиво
2. Што се дава, што се става под кожата.
Употреба: Медицина
Примери:
поткожна инјекција