а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потков

мн. поткови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21228
1. Метална плочка што се кове одоздола на чевелот.
Англиски: fitting Албански: patkue
Примери:
Таа носеше чевли со потков.
2. Метален дел на кундак, сандак и сл.
Англиски: fitting Албански: pjes metalika në qytë, kondak
Примери:
Удрив со потковот од кундакот во каменот.