а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткова

мн. поткови
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30373
1. Полукружна железна плочка што се кове одоздола на копитото од коњ, мазга, магаре и служи за заштита од повреда и лизгање
Англиски: horseshoe Албански: patkue
Примери:
Коњите се без поткови, уморни и бавни.
2. налче, потков
Албански: patkua