а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткован

поткованиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14234
1. Што има поткова или потков.
Примери:
Потковани коњи.
Се слушаше металниот звекот на поткованите чевли.
2. Што е добро подготвен, полн со знаење за нешто, вешт.
Англиски: well up
Примери:
Неспорно, колегата стручно беше силно поткован.
Изведенки
поткованост ж.