а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потклекне

потклекнат; потклекни, потклекнете; потклекнав, потклекнаа; потклекнал; потклекнат; (ќе) потклекнев, (ќе) потклекнеа; (ќе) потклекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12065
1. Клекне малку, потсвие малку коленици.
Англиски: kneel Албански: gjunjëzoj
Примери:
Ми потклекнаа колената, ама не паднав.
2. Попушти, покаже слабост, не издржи до крај, се откаже, се предаде.
Англиски: give up Албански: gjunjëzoj, dorëzohem
Примери:
Тоа ми помогна да не потклекнам во пресудните мигови.
Овој народ нема да потклекне пред непријателот.
Изведенки
1. потклекнува несв.
потклекнуваат
2. потклекнување ср.
глаг. им.